tabron.cz

Tymur o své práci

      V komunitě existuje mnoho zajímavých lidí a šikovných lidí. Jeden z nich je člověk, kterého častěji vídáte s dlouhým bičem nebo fotoaparátem v ruce. Ale už méně z vás možná ví, že jde o velmi manuálně zručného řemeslníka a umělce. K těm předchozím věcem se můžeme vrátit jindy, dnes se pojďme podívat na to, proč se TymuR věnuje sedlařině.

TymuR – brašna

      Práce s kůží je dost specifická, a ještě méně obvyklé se mi zdá, když se někdo pustí do „brašnářství“. Říkám to správně, je tohle tvůj obor?

      Název oboru by nejblíže asi byl sedlář, protože to je bráno, pokud vím, jako takový zastřešující pojem. Brašnářství, stejně jako ševcovina, jsou vlastně spíš podobory, nebo specifické variace. Kdysi bylo sedlářství pojímáno skutečně jako výroba zabývající se převážně sedly, postroji a věcmi kolem koní. Dnes je to v podstatě jakákoliv kožedělná výroba zpracovávající převážně tužší kůži. Ve skutečnosti bych se měl přiznat, že vlastně v oboru nejsem ani vyučen, jen jsem kdysi dávno dostal jakési základy a všechno co umím, jsem se tak nějak naučil postupem času, něco sám praxí, něco jsem odkoukal od kolegů, ať už sedlářů nebo právě ševců. Občas také narazím na nějakou knihu, bohužel převážně zahraničního původu, u nás, i když tu má sedlářství více než dlouhou tradici moc literatury není.

tymur3

      Co přesně tedy všechno v současné době vyrábíš? Nebo je to tak, že někdo přijde s neurčitým nápadem či potřebou a tvoříš individuální řešení?

      Vyrábím hodně široký sortiment věcí jak je třeba možné vidět na mých stránkách. (poznámka redaktora: tymur.cz) Od drobností jako jsou náramky, spony do vlasů nebo přívěšky až po větší věci, jako jsou třeba masky, kabelky, historické tašvice nebo kožené kukly.

      Prakticky nic nevyrábím do zásoby, všechno je buď na objednávku, nebo jako dárky pro přátele. V podstatě se snažím vyrábět věci tak, aby to byly originály, prostě něco co nikdo jiný nemá. Občas se ozve někdo, že by chtěl přesně to, co viděl na stránkách, to se pak snažím ho přesvědčit, abychom spolu navrhli něco jiného, něco co bude originální.

      Jinak co se týče sortimentu, snažím se nebránit se ničemu, pokud je to jen trochu proveditelné, zajímavé a klient je ochoten to zaplatit, tak proč ne.

tymur1

      Na tvém webu tymur.cz jsem kromě jmenovaného našla i nože. Škála toho, co děláš je tedy hodně široká. Máš nějaký oblíbený výrobek? Nějaký, který byl třeba průlomový?

      K historickým věcem mám blízký vztah, protože krom toho že mě vždycky historie zajímala, převážně středověk, tak jsem se sám nějaký čas zabýval historickým šermem a věcmi kolem něj. Pokud bych měl vybrat jednu průlomovou věc, tak by to byla maska morového doktora, to byla pro mne v té době obrovská výzva a výsledek předčil má očekávání a díky tomu jsem vlastně zjistil, že to jde, že se dá vyrobit skoro cokoliv. Ale jinak mám rád většinu věcí které jsem vyrobil, snažím se vždycky do dané věci dát maximum.

tymur4

      Samozřejmě, že když se dnes podívám na věci pár let staré, vidím na nich spoustu chyb, ale v době, kdy jsem je dělal, jsem jim dal všechno, co jsem dokázal, takže je to v pořádku. Rozhodně nemá smysl stydět se za věci, které člověk vyrobí, když se učí, protože ve skutečnosti se učí neustále.

      Co tě vůbec vedlo k tomu, se do toho pustit?

      Na tohle je dost složité odpovědět, vůbec si nepamatuju, že by došlo k nějakému rozhodnutí typu: „Budu vyrábět věci z kůže.“ Když jsem se rozhodl, že budu dělat nože, tak to tak bylo. Prostě jsem si řekl, mám rád nože, chci si nějaké vyrobit a za čtrnáct dní jsem měl první. Se sedlařinou to spíš vyplynulo tak nějak postupně. Mám rád přírodní materiály a vždycky jsem měl hodně rád kůži. Když jsem začal jezdit po bitvách, líbily se mi věci, které měli sedláři na stáncích, ale rozhodně jsem nebyl zrovna dobře finančně vybaven, tak jsem si řekl, že to nemůže být zas tak těžké. Bylo.

      Ale nevzdal jsem to. Částečně za to taky může to, že jsem vždycky dělal rád rukama, ale práce v IT to příliš neumožňuje, takže sedlařina mi poskytuje možnost něco vyrábět a vidět výsledek a radost lidí, kteří takovou věc koupí nebo dostanou.

      Vidíš ve své práci spíše koníček a zábavu tobě milou, nebo máš nějaké velké plány? Něco, co by ses rád naučil, co zrealizoval? Jaké máš plány do budoucna?

      Rozhodně vidím práci s kůží jako koníček. Je to něco, co rád dělám, i když taky mě občas přepadne tvůrčí krize nebo nechuť něco dělat. Ono to taky moc nejde šít, když člověk nemá náladu, za prvé to pak všechno dlouho trvá a za druhé nebývám s výsledkem spokojen. Takže když to prostě nejde, tak to odložím na dobu, kdy to půjde, což právě díky tomu, že je to koníček a ne zaměstnání, jde.

      Co se týče plánů, nic konkrétního neplánuji, spíš tak obecně se v oboru vzdělávat, doplňovat nářadí a další potřebné vybavení a dělat zajímavé věci. Mám pořád spoustu nápadů, co by se dalo vyrobit, ale mám jen jedny ruce a materiál a potřebné nářadí taky není úplně laciné, takže prostě dělám to, na co mám chuť, čas a peníze.

tymur5

      Zaujalo vás něco z toho, co TymuR vyrobil? Kontakt na něj najdete na stránkách www.tymur.cz a osobně ho můžete aktuálně potkat na akci fetiš market, o které se více dovíte zde: www.fetishnight.cz

««« Předchozí text: Jak se Ateliér stěhoval do Nového Následující text: HLEDÁ SE PRÁVNÍK, POLICISTA, LÉKAŘ, IT »»»

Tabron | 17. 11. 2014 Po 22.20 | Deníček - veřejný, Rozhovory s elitou, Recenze | trvalý odkaz | tisk | 11375x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.
Jakou barvu má Slunce?
Odpověd:

Rss textů | Rss komentářů | Rss novinek | Statistika
© Tabron.cz All Rights Reserved.
Jakékoliv šíření obsahu a jeho částí je bez souhlasu vydavatele zakázáno.